in

Dilay YILDIZ ile MUN Halkla İlişkiler (PR) Üzerine Özel Söyleşi

 

1) MUNTurkey.com: Sevgili Dilay, öncelikle bize bu röportaj şansını verdiğiniz için size çok teşekkür ederiz! Sizi uzun süredir tanıyoruz ve başarılarınızı takip ediyoruz. Eminiz ki Türkiye’deki MUNer’lar sizi daha yakından tanımak isteyeceklerdir. Kendinizi bize kısaca tanıtabilir misiniz? Hangi okuldasınız? Nerelisiniz? Neler yapmaktan hoşlanırsınız?

Dilay YILDIZ: Öncelikle ben teşekkür ederim bu röportaj serisinde yer almak benim için büyük bir mutluluk. Ben Dilay Yıldız, Maltepe Anadolu Lisesinde 11. sınıf öğrencisiyim. İstanbul’da doğup büyüdüm ve İstanbul’a aşığım denebilir. Genel olarak olduğum görevden de anlaşılabileceği gibi iletişim kurmaktan, organize etmekten, eğlenmekten, öğrenmekten ve yardımcı olmaktan hoşlanırım.

2) MUNTurkey.com: MUN birçok insan için vazgeçilmez bir durum haline geldi. Bir nevi MUN bir yaşam tarzı haline geldi diyebiliriz. Siz MUN kariyerinizde nasıl ilerlediniz? İlk konferansınız hangisiydi?

Dilay YILDIZ:  Ben MUN kariyerime çok yakın arkadaşım olan Zeynep sayesinde başladım hatta şuanda da kendisi MALMUN18‘ın genel direktörü ona burdan en içten dileklerimle teşekkür ediyorum. Benim MUN kariyerime en çok katkı sağlayan bir diğer kişi de annemdi bana her açıdan her zaman destek oldu. MUN kariyerimde aslında ilk çekingen olsam da prosedürü tam kavradıktan sonra ilerlemem uzun sürmedi. Benim de ekibimizdeki herkes gibi ilk konferansım MALMUN‘du. İlk konferansım olması benim için ayrı bir önem taşıyor tabii ki.

3) MUNTurkey.com: Türkiye’de bir eğitim sezonunda yapılan MUN konferansları 200’ü geçti. Siz katılığınz MUN konferanslarını nasıl seçiyorsunuz? Kriterleriniz neler?

Dilay YILDIZ:  MUN konferansımı ben de çoğu kişinin yaptığı gibi yönetim kadrosuna göre seçiyorum. Yapmayanların ve MUN’a başlamak isteyenlerin de bu şekilde ilerlemesini tavsiye ederim. Bir MUN’a başvurmadan önce bana ne katabileceğini incelerim ve ona göre başvururum. Yani başlıca kriterim bana olabilecek faydaları.

4) MUNTurkey.com: Türkiye’deki en önemli eğitim kurumlarından biri olan Maltepe Anadolu Lisesi 3. Kez MALMUN konferansını düzenliyor. Sizin yürütmekte olduğunuz görev “Head of PR”. Bize kısaca PR (Public Relations) pozisyonunu anlatabilir misiniz?

Dilay YILDIZ:  PR pozisyonu delegelere organizasyon ekibi ve sekreterya arasında köprü oluşturur. Onlara konferansı keşfetmelerinde yardımcı olur.

5) MUNTurkey.com: MALMUN’18 konferansını, PR açıdan diğer tüm konferanslardan ayıran özellikler nelerdir?

Dilay YILDIZ:  MALMUN18‘in diğer konferanslardan PR ekibi olarak sıyrılmasının sebebi bu ekibin üyelerinin bireysel olarak PR’ın taşıması gereken tüm özellikleri taşıması ve ekibin kendini yetiştirmiş, keşfetmiş kişiler tarafından oluşmasıdır.

6) MUNTurkey.com: PR bir konferansın kalbi demek. Tüm kritik işler, konferans tanıtımı ve delegelerle ilgili birçok konuyla siz ilgileniyorsunuz. Tabiki bu bir ekip işi. Birlikte çalıştığınız PR’ları nasıl seçiyorsunuz

Dilay YILDIZ: Ekip üyelerimi bizzat deneyimlerini gözlemlediğim insanlar arasından seçtim. Ekibimdeki tüm ekip arkadaşlarım hayatlarındaki ilişkilerini gözlemlediğim önceden aynı konferansta veya aynı ekipte bulunduğum insanlar. Yani çalışma bilincini, yeteneklerini ve iletişim kabiliyetlerini birebir gözlemlediğim insanlar.

7) MUNTurkey.com: MALMUN’18 konferansında hem Türkçe hem de İngilizce komiteler olacak. 2 dil olması ne gibi avantajlar sağlıyor?

Dilay YILDIZ: MALMUN18‘in çift dilli olması insanlara kendini ifade edebileceği birden fazla seçenek veriyor ve kendilerini geliştirebilecekleri konuyu daha geniş çapta seçebilme şansını elde edebiliyorlar. Ayrıca birçok konferansta olmayan Türkçe komitelerimizin olması kendi dillerine olan hakimiyetlerini de geliştirme şansı katılımcılarımız için. Farklı olarak Türkçe 5 komitemizin olması aynı zamanda daha çok insana kendini geliştirme şansı da veriyor.

8) MUNTurkey.com: Delegeler MUN konferanslarını özenle seçmeye başladı. Size göre MALMUN’18 konferansını öne çıkaran en önemli 3 faktör nedir?

Dilay YILDIZ: MALMUN18 ve diğer MALMUN konferanslarının tümünü kesinlikle bilinçli, kendilerini iyi yetiştirmiş ve keşfetmiş ekipler tarafından hazırlanıyor olması öne çıkarıyor.

9) MUNTurkey.com: MUNTurkey.com hakkında görüşleriniz nelerdir? Sizce MUN dünyasına ne gibi katkılar sunuyor ve daha neler yapabiliriz?

Dilay YILDIZ: MUNTurkey sayfasıyla tanışmam MUN’la tanışmamdan daha önce oldu ve iyi ki tanışmışım diyorum burda röportaj vermek gerçekten çok hoş.

10) MUNTurkey.com: Okuyucularımıza mesajınız?

Burdan tüm MUNerlara tavsiyem tek alana yönelmemeniz iyice kendinizi keşfettikten sonra MUN’da nasıl ilerleyeceğinize karar vermeniz, kendinizi keşfetmeniz çok önemli. Bir bu kadar daha önemli olan şey ise aceleci olmamanız. Adımlarınız yavaş, emin ve iyice emek harcayarak atmanız kariyeriniz için gerçekten çok önemli.

Bu özel söyleşi için MUNTurkey.com ailesi olarak sevgili Dilay YILDIZ’a çok teşekkür ederiz. Medya Sponsorluğunu üstlendiğimiz MALMUN’18 konferansına tüm okuyucularımızı davet ediyoruz! Yeni bir söyleşide görüşmek üzere!

MUNTurkey.com PR Team

What do you think?

Written by MUNTurkey.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Special Interview with AlphaMUN’18 Deputy Secretary-General Ezgi ÖZSU

Special Interview with ETUMUN’18 Team: Professional MUN in the Center of Turkey!