in ,

İnovasyon Kampı ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey – Mete Kaan KOCA

İnovasyon kampının ne olduğunu daha iyi anlamak için öncelikle ‘inovasyon’ kelimesinin anlamının bilinmesi gerekir. Türk Dil Kurumuna göre ‘yenileşme’ anlamı taşıyan inovasyon kelimesi; yeni yöntem ve uygulamalar geliştirmek, sürdürülebilir araçlar ve koşullar oluşturmak veya yepyeni ve çağına ayak uydurabilen/çağının önüne geçebilen fikirler ve sistemler geliştirmektir. Kısaca inovasyon günümüzde gelişimin ta kendisidir.

İNOVASYON KAMPININ AMACI NEDİR?

İnovasyon Kamplarının genel amacı; katılımcılarına ekip çalışması, kriz yönetimi, sunum ve slayt hazırlama ve sunma, inovatif fikir üretebilme ve sorunlara inovatif yönden bakabilme yetilerini aşılamayı amaçlar. Katılımcılarına; iş hayatında karşılaşabilecekleri sorun ve krizlere karşı aktif ve sorun odaklı çözümler geliştirme, kendilerini en iyi ve etkin şekilde ifade etme ve komite oturumlarında fikir alışverişi ve beyin fırtınası ile inovatif sistemler ve yöntemler geliştirme bilincini kazandırmayı amaçlar. Rekabet ortamıyla katılımcılara girişimlerin biricikliğini ve rekabet değerinin önemini göstermeyi amaçlar. Ayrıca çeşitli workshop, atölye çalışması ve eğitimlerle katılımcıları birçok alanda bilgilendirme ve eğitmeyi amaçlar. Alanında deneyimli ve deneyimlerini katılımcılara aktarmayı ve onların da yoluna ışık olmayı hedefleyen mentor konuşmacılarla birlikte katılımcılara girişim ve inovasyon adına bilgi vermeyi amaçlar.

KEL IDEATHON 2020

İŞLEYİŞİ NASILDIR?

İnovasyon kampının işleyisi IDEATHON  ve hackathon gibi etkinliklerle genel olarak benzemektedir. Kampının ilk gününden son gününe dek katılımcılara komite çalışmaları, workshoplar, mentor konuşmacıları atölyeler ve eiğitimler sunulmaktadır. Birbirinden başarılı 4-5 şirketin sponsorluğunda komite çalışmaları yapılmaktadır. Case sponsoru olarak adlandırdığımız bu şirketler katılımcılara bir sunum ile sorunu vereceklerdir. Ardından katılımcılar ekipler halinde verilen soruna bir girişim veya iş fikri geliştireceklerdir. Kampın katılımcı sayısına bağlı olarak şirket başına katılımcıların tercihleri doğrultusunda ekipler verilecektir.

Örneğin; 250 katılımcılı bir kamp- 5 Case sponsoru şirket vardır. Her şirkete 50 katılımcı verilir. 50 Kişi 5’er kişilik gruplara ayrılır. Bu sayede her şirketin 5 katılımcı içeren 10 grubu olur. 10 Ekip arasında rekabet ortamı oluşur ve ekipler şirketin verdiği soruna odaklı inovatif çözümler bulmak için yarışır.

 

KOMİTE ÇALIŞMALARI

İLK GÜNDEN SON GÜNE İNOVASYON KAMPI

İlk gün verilen Case yani sorunlardan sonra katılımcıları dolu dolu geçecek 2-3 gün beklemektedir. İlk gün katılımcıların daha aktif ve ekip ruhuyla hareket etmeleri  adına oryantasyon etkinlikleri yapılır. Komite çalışmaları boyunca ekip asistanı ve şirketin temsilcileri eşliğinde katılımcıların en iyi şekilde çalışmaları amaçlanır.

Komite çalışmalarının işleyişi sıkı bir prosedüre veya kurallar bütününe bağlı değildir. Katılımcıların rahat ve yoğun çalışmalar yapmaları amaçlanır. Verilen caselerden sonra katılımcılar bir araya gelip durumu ve kabaca neler yapılabileceğini tartışır. Komite çalışmaları kamp boyunca devam etmektedir. Katılımcılar bu süreçte verilen soruna yönelik inovatif fikir, tasarı , girişim, yöntem geliştirir. Komite çalışmaları; iş birliği ve fikir alışverişi ile soruna birçok yönden bakmayı amaçlar. Bazı etkinliklerde katılımcılara bir kişi yaratıp , persona, ardından onun üzerinden  çözüm veya yöntem geliştirmeleri istense de bazı etkinliklerde katılımcılar ilerleyecekleri yöntem konusunda serbesttir. Case şirketinin sunumda belirttiği durumu verilen sınırlar doğrultusunda en iyi şekilde sonuca kavuşturmaları amaçlanır.

CASE TANITIM SUNUMU

 

Yoğun ve rekabetli geçen komite çalışmalarını ardından katılımcıları kahve aralarında birbirinden eğlenceli oyunlar ve challangeler ve sürprizler beklemektedir. Aynı zamanda çekiliş ve buna benzer aktiviteler ile katılımcıları eğlendirmek amaçlanır. Halkla ilişkiler ekibinin organize ettiği bu oyunlar, katılımcıların gönüllü olarak katılımıyla yapılır. Oyunlar ve birçok aktivitenin kazananlarına sponsorların sağladığı ürünler, küçük hediyeler, parti- gala yemeği bileti hediyeleri verilir. Tüm kamplarda olmasa da gala yemeği ve parti eğlenceleri yoğun geçen bir günün ardından katılımcılara sağlanır.

 

VARANKGO 2020

 

Katımcılar kamp boyunca verilen probleme uygun inovatif fikirler, girişimler, teknikler geliştirdikten sonra sırada bunu şirketin temsilcilerine sunmak vardır. Son gün katılımcılara sunumlarını hazırlamaları için süre verilir. Sunumların tekniksel açıdan ikna edici ve canlı olması beklenir. Katılımcılar birbirinden farklı teknikler izleyerek fikirlerinin şirketin temsilcilerine aktarmaya çalışır. Örneğin; inovatif fikirlerinizi destekleyen bir portatif veya örnek bir web site- sayfa oluşturma hem görsel hem ikna edicilik olarak case şirketi temsilcileri gözünde sizi daha hazırlıklı ve sunumunuzu daha etkileyici kılar. Ama unutulmamalıdır ki her zaman önemli olan sunum sırasında fikrilerinize güvenmeniz ve başta kendinizin inanmanızdır. Kendinize güvenmeniz ve projenizi inandırıcı bir şekilde sunmanız  case şirketi temsilcileri için önemlidir.

KAHVE MOLASINDA FASHION WALK YARIŞMASI

 

SUNUM

Sunum ve slaytlarınızı sunarken ekip olarak iş bölümü yapabilirsiniz. Ortalama olarak size sunum için 8 dakika ve artı 5 dakika soru cevap süresi verilecektir. Zamanı iyi değerlendirmeniz case temsilcileri gözünde sizin için bir artı niteliğindedir. Bunun için sunumunuzu bölüşüp birkaç kez prova yapmanız  sizin açınızdan iyi olacaktır. Soru cevap kısmında case şirketi temsilcileri size sunumunuzla alakalı bir takım sorular soracaklardır. Bu sorulara etkili cevap vermek adına sunuma hazırlanırken potansiyel soruları belirlemek ekibiniz adına bir artı olacaktır.

Bazı kamplarda sunumu case şirketinizin tüm gruplarına yapıyorken bazılarında sadece şirket temsilcilerine yapmaktasınız. Eğer tüm katılımcılara açık şekilde yürütülürse diğer katılımcıların da size soru sorma hakkı olacaktır.

KAZANAN EKİPLERİN ÖDÜLLENDİRİLMESİ KEL IDEATHON 2020

 

BAŞVURMADAN ÖNCE KAMPIN NELERİNE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Katılmak istediğiniz inovasyon kampının öncelikle size neler katabileceğine bakmanızı öneririz. Size verebilecekleri artı eğitimler, kendinizi geliştirmeniz için sunduğu fırsatlar ön planda olmalıdır. Bunun yanında tabiki case şirketleri ve mentor konuşmacıları da belirleyici bir etkiye sahip olmalıdır.

KIYAFET KURALI VAR MI?

İnovasyon kamplarında herhangi bir kıyafet kuralı yoktur. Sadece katılımcılardan eşofman gibi gündelik kıyafetler giymemeleri beklenir. Kampın son günü biraz daha resmi giymeniz sunum yaparken sizin için iyi olacaktır.

BİR İNOVASYON KAMPI SİZE NE KATABİLİR?

Bir inovasyon kampının size katacağı ilk şey sizi iş hayatına hazırlamasıdır. Sorunları çok yönlü olarak görmenizi sağlar. Eğer bir ekip olarak değil de bireysel olarak katılıyorsanız size tanımadığınız kişilerle nasıl ekip olabileceğinizi ve fikir alışverişi yapacağınızı öğretir. Aynı zamanda case şirketlerinin kazanan ekiplere vereceği ödüller de size kendinizi geliştirmeniz için fırsatlar sunacaktır:)  Tüm bunların yanında bu tür etkinlikleri networking açısından değerlendirmenizde önemlidir.

İLK KEZ KATILANLARA TAVSİYELER

Tüm katılımcıların ilk katıldığında en heyecanlandığı ve korktuğu kısım sunum kısmıdır. Bunun dışında sıkı bir prosedüre bağlı olmadığı için rahat olmanızı ve açık bir zihinle düşünmenizi öneririz. İlk gün ekip arkadaşlarınızla kaynaşmanızı öneririz. Bunun için size sunulacak olan oryantasyon etkinliklerine katılmanız sizin ve ekibinizin adına iyi olacaktır.  Ekibinizle aranızdaki bağların sağlamlılığı ile ortaya çıkacak çözümlerin sağlamlığı aynı orandadır. Sunum kısmında ilk olarak heyecanlanmamanızı ve karşınızdaki kişilerin sunduğunuz şeyi sizden daha iyi bilmediği unutulmamalısınız. Kendinize, ekibinize ve en önemlisi projenize güvenmelisiniz.

Tüm kamp organizatörlerine ve katılımcılara bol şans ve başarılar dileriz.

Mete Kaan KOCA

İnavosyon kampına katılmak için DEVINOVA Instagram hesabını ziyaret edebilirsiniz.

What do you think?

Written by MUNTurkey.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

One Comment

Tips for the First-Timers to Get Prepared for Their First MUN by Gizem Dikicioğlu

Online MUN & JMUN Sıkça Sorulan Sorular