in

LoveLove WTFWTF

Konferanslara Neden Katılmalısınız? Sudenaz Aleyke BARIŞ

  Bilindiği üzere pek çok konferans çeşidi vardır: Model Birleşmiş Milletler, Model United Nations, Ulusal Forum, Çalıştay… Hepsinin ismi ve formatı farklı olsa da bütün konferans türleri size pek çok şey katar. Peki bunlar nelerdir?

 Okulda Öğretilmeyen Birçok Konuyu Öğrenin

Mevcut ülke ve dünya gündemi okul müferadatlarında olmasa da konferanslarda öğrenebileceğiniz birçok güncel dünya meselesini öğrenebilirsiniz.. Her kişinin belli bir ölçüde kendi ülkesi başta olmak üzere dünya genelinde neler yaşandığına, bunların sonuçlarının ne olabileceğine, kendi açısından bu problemlere nasıl bir çözüm getirilebileceğine veya halihazırda var olan çözümün nasıl daha da iyileştirilebileceğine dair fikirlere sahip olması gerekmektedir.  Konferanslar sizin gündem hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlarken aynı zamanda sizi araştırma yapmaya da iter. Konferans haricinde bile bu tarz gündemdeki olayları sürekli merak eder, araştırır ve öğrenirsiniz.

Nitelikli ve Geniş Bir Çevreye Sahip Olun

 Katılım gösterdiğiniz konferanslarda çeşitli kültürlerden farklı düşünce yapısına sahip olan birçok insanla bir araya gelme fırsatı bulursunuz. Bu ortamda insanlarla arkadaş olmak özgüveninizi yerine getirir, geniş bir sosyal çevreye sahip olmanızı sağlar. Bunun yanı sıra size etkin bir tartışma ortamı sağlar. Bu tartışma ortamında kendinizi özgürce ifade edebilme fırsatı bulurken pek çok kişinin de konuşmalarını dinlemek size farklı bakış açıları kazandırır. 

 Komite içerisinde bütün delegelerin iş birliği içinde bulunarak çözmesi gereken birtakım sorunlar vardır. Bu sorunlara çözüm ararken tam anlamıyla bir beyin fırtınası yapmış olursunuz ve pek çok kişiyle bir arada çalıştığınız için insanlarla nasıl ortaklaşa çalışabileceğinize dair fikir sahibi olursunuz. Bunun yanı sıra çözüm odaklı bir bakış açısı kazanmış olursunuz.

 Konferansların kişisel gelişiminize sağladığı katkıları bir yana bırakırsak, üniversite veya yurtdışı eğitimlerinizde de konferanslardan aldığınız belgeler kabul alma veya burs kazanmada size yardımcı olur. Dünya geneline bakıldığında artık çok yönlü, pozitif ve aktif bir bakış açısına ve sorumluluk bilincine sahip, kriz yönetebilen,  analiz ve araştırma yapabilen, özgüvenli, yazılı ve sözlü iletişimi iyi olan kişiler istendiğini görüyorsunuzdur. Katıldığınız konferanslar da sizin bu becerilere sahip olduğunuzu gösteren belgelerdir. Bu nedenle katıldığınız konferansların yalnızca yurtdışı eğitimlerinizde veya üniversite başvurularınızda değil, çalışma hayatınızda da önemli bir yere sahip olacağı gerçeği yadsınamaz.

Yeni Yerler Keşfedin

Okul dönemdelerinde akademik yükümüz oldukça fazla oluyor. Sınavlar, ödevler, projeler derken aslında kendimize hiç vakit ayıramıyoruz. Konferanslar dünyadaki otoriteler tarafından en prestijli akademik aktiviteler olarak görüşmektedir. Dolayısı ile bir konferans için başka bir şehre veya ülkeye gittiğimizde zamanınızı akademik açından da çok berimli bir şekilde değerlendirme imkanı bulabilirsniz. Aynı zamanda konferans için gittiğiniz şehri gezebilir, kültürel ve tarihi yerlerini gezebilir ve dünya görüşünüzü biraz daha genişletebilirsiniz.

Tabii ki konferansların tarihleri kritik okul dönemlerine gelebilir. Örneğin sınav haftası ile çakışan konferanslar olabilir. Her okulun kendine ait sınav veya proje teslimi takvimi mevcut. Konferans seçerken sizin için en uygun tarihleri seçmeniz oldukça önemli. Böylece hem okul ve akademik hayatınızı güzel bir şekilde sürdürebilir hem de yeni yerler keşfederek genel kültürünüzü arttırabilirsiniz.

MUN Konferanslarına Değinecek Olursak

MUN konferanslarının faydalarını 3 ayrı bölümde incelemekte yarar var.

a. Yabancı Dil Gelişimi

i. Speaking Başta Olmak Üzere 4 Temel Beceriyi Geliştirme
ii. Akademik Kelime Öğrenme
iii. Akademik Yazma Öğrenme

Birincisi ve belki de alanımız açısından en önemlisi yabancı dil gelişimi. İngilizceyi temel alırsak bir öğrencinin bir konferansta 3 veya 4 gün geçirerek sürekli olarak İngilizceye maruz kaldığını görüyoruz. Bu şekilde öğrencinin özellikle konuşma ve dinleme yetenekleri çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Konferans öncesinde ise atandığı ülke ve komiteye hazırlanması gerekmektedir. Bu nedenle öğrenci araştırma yaparak ve study guide (çalışma rehberi)’ı okuyarak okuma ve yazma yeteneklerini de geliştirmektedir. Konferansta konuşulan dil formal English olduğu için öğrenciler hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları akademik yazma ve kelime bilgisine hızlı bir şekilde erişmektedirler.

b. Genel Kültür

Öğrenciler sürekli olarak güncel dünya meselelerini tartışırlar ve çözüm üretmeye odaklanırlar. Bu şekilde üst düzey konulara çözüm aranırken delegelerin iyi çalışıp iyi hazırlanması ve oldukça bilgili olmaları beklenir. Dolayısı ile Uluslararası İlişkiler ve Dünya meseleleri konusunda her delege kendini oldukça iyi noktalara getirmektedir. Ayrıca problem çözme yetenekleri geliştiği için analiz – sentez gibi üst düzey bilişsel yetenekleri öğrenciler geliştirme imkanı bulmaktadır.

i. Uluslararası İlişkililer
ii. Diplomasi
iii. Gerçek Dünya Meselelerine Bakış
iv. Analiz – sentez yetenekleri

c. Kişisel Gelişim

MUN konferansları öğrencileri çok boyutlu geliştirmektedir. Bu nedenle özellikle akademik alandaki en prestijli akademik çalışma veya etkinlik olarak otoriteler tarafından görüşmektedir.

i. 21. Yüzyıl yetkinliklerinin hemen hemen hepsini kapsamaktadır

1. Eleştirel Düşünme
2. Problem Çözme
3. Yaratıcı Düşünme
4. Müzakere
5. Takım Çalışması & İş Birliği
6. Topluluk önünde konuşma
7. Liderlik
8. Özgüven
9. İletişim ve Sunum Teknikleri
10. Araştırma Teknikleri

Sertifika & CV

MUN konferanslarına katıldığınızda Katılım ve Ödül Sertifikaları alabilirsiniz. Bu sertifikalar ile özellikle yurt dışındaki üniversitelere kabul oranınızı arttırabilirsiniz. Ek olarak ülkemizde Bahçeşehir Üniversitesi’nin bazı bölümleri de MUN’e katılan ve başarılı olan öğrencilere burs vermektedir.

 Yukarıda saydığım gibi katıldığınız konferansların size yararı büyük olacaktır. Fakat unutmayın ki bu yararların olmasında katıldığınız konferansın da etkisi büyüktür. Bundan kaynaklı kaliteli konferanslara katılmaya özen gösterin.

Sudenaz Aleyke BARIŞ

İçerik Üretici Ekip Üyesi

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Genel Direktör Yardımcısı Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey – Merve BAŞBUĞ

Lesser-Known Kinds of Motions by Azranur ERCİN