in ,

Genel Bakışla Delegeler Ve Yöneticiler İçin MBM Tüyoları – Cemre Su Sesigüzel

Genel Bakışla Model Birleşmiş Milletler Konferansları

Çoğu kişi tarafından ‘Türkçe MUN’ olarak adlandırılan MBM Konferansları, her gence ışık olup bu sayede; onların modern tartışma kültürünü geliştirmelerini, sahip oldukları fikirleri özgürce savunmalarını, dünya problemleri ile daha yakından ilgilenebilmelerini ve özgüvenlerini artırmalarını amaçlar. İlk defa karşılaştıkları insanlarla beraber fikir alışverişi yapmak, onlarla blok oluşturmak sosyal anlamda kendilerini ve çevrelerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Daha önce katılım göstermemiş bireyler için MBM Konferansları’nın eğlenceli yanlarını da aktarmak gerekiyor diye düşünüyorum. Örneğin ilk gün ilk oturumda çoğu komite başkan ve başkan vekilleri delegelere örnek müzakere yaptırır. Amaç herkesin birbirine alışmasıdır. Örnek müzakere konuları için delegeler plakart kaldırarak öneride bulunabilirler. Delegelerin isteğine göre bir konu seçilir ve birbirleriyle eğlenceli bir konu üzerinde fikir alışverişi yaparak çekimserliği yıkmak amaçlanır. Bir başka örnek de dedikodu kutusudur. Komitelerde oldukça popüler olan bu anonim kutu, komitede katılımcıların birbirleri hakkında neler düşündüğünü ortaya çıkarır ve tabii ki çok eğlendirir. Son örnek, komite başkan ve vekillerinin inisiyatifine bağlı bir örnektir. Komiteye geç kalan delegelere ceza verilebilir. Bu cezaların en popüler olanı penguen dansıdır.

Konferansta her birey farklı düşüncelere sahiptir. İstisnaları olmakla birlikte, ilk defa katılım gösteren bireyler için ilk gün ilk oturum çekimser ve sessiz geçebilir. Çok emin olmadan katılan delegeler bile ilk kahve molasında sıkılırken ikinci kahve molasında en yakın konferansın ne zaman olacağına bakmaya başlarlar. Ortama alıştıktan ve katılım göstermeye başladıktan sonra her delegenin aklında tek bir soru olur : ‘Nasıl ödül alırım?’

Delegeler İçin : Ödül Nasıl Alınır ve Faydaları Nelerdir?

Ödül almanın belirli koşulları vardır. En başta gelen koşul, delege komite içinde çekimser olmayıp aktif olmalıdır. Peki nedir bu aktif olmak? Delege kürsüye çıktığında kendisine yöneltilen soruları tam anlamıyla cevaplayabilmelidir. Bir başka delege kürsüde konuşurken, onun ülkesi için söz hakkı doğduğunda, çekimser davranmadan saygı çerçevesi içinde karşılık verebilmelidir.

Aktif olabilmek için de komitenin gündem maddeleri hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmak gerekir. Delegeye verilen gündem maddesini delegenin çok iyi araştırmış olması ve bunun üzerinde çalışmış olması gerekir. Gündem maddesini iyi araştırıp üstünde çalışmış olan delegeler, biraz da özgüvenleriyle birlikte komite içinde küçük atışmalar yaratabilirler. Bu atışmaların protokol diline ve modern tartışma kültürüne uygun olması gerekir.

Bu koşulların yanı sıra, delegenin protokol dilini iyi kullanabiliyor olması gerekir. Özellikle ‘ben’ yerine ‘biz’ demeyi unutmaması önemlidir. Çünkü kendisini değil ülkesini temsil etmektedir ve protokol dilinde en çok unutulan detay budur.

Tüm bu koşullar bir araya geldiğinde ödül almak zor gibi görünse de çekimserliğinizi yıkmayı başardığınızda ve ödül almayı gerçekten istediğinizde aslında zor değildir. Sadece ödül odaklı bir konferans geçirmenize gerek yok, konferansların tadını çıkarmak için biraz aktif olmak kaçınılmazdır.

Bu ödüllerin faydasına bakacak olursak, konferans başvurusu yaparken yöneticilik için ilk defa başvuru yapıyorsanız ve yeteri kadar konferans deneyiminiz varsa kabine ekibi bu ödülleri de göz önünde bulundurarak size uygun bir pozisyon verecektir.

Yöneticiler İçin: Komite Başkanlığında/Vekilliğinde Püf Noktalar

Komitenin işleyişinin mükemmel olması için çaba gösteren komite başkanı ve başkan vekillerinin, konferansta rolü çok büyüktür. Delegeleriyle iyi anlaşabilen, gerektiğinde işleyişi, gündemi, protokol yazımını defalarca anlatabilen, açıklayıcı ve aktarıcı olmaktan kaçınmayan ve delegeleriyle ilgili olan her başkan ve vekil sevilir.

Öncelikle her başkan ve vekilin kendine ait özgüveni ve motivasyon becerisi olmalıdır. Delegelerinden birinin motivasyonu düştüğünde onu tekrardan motive edebilmeli ve bunu başarabilmek için konferans süresi boyunca oluşan olumlu ya da olumsuz her koşulda iç motivasyonunu, enerjisini diri tutabilmelidir.

Diğer bir püf nokta güvenilirliktir. Başkan ve vekilleri delegelerin her sorusuna ve belirsizlik içeren her noktaya yeterli bilgiyi sağlamalıdır. Delegeler bilgi ve yönetim konusunda başkanına ve vekillerine güvenebilmelidir. Bunların yanında, delegelere karşı sıcakkanlı ve yardımsever olmalıdırlar. Özellikle komite içinde ilk deneyimi olan delegeler varsa onlar için bu daha güzel bir karşılaşma olacaktır.

Yöneticiler ile delegeler arasında ince bir çizgi olduğuna inanıyorum. Önemli püf noktalarından biri, başkan ve vekilleri ile delegeler arasında hiyerarşik bir düzen sadece gerektiğinde olmalıdır. Komite düzende değilken yani bloklaşmalar başladığında onlarla kendisi de delegeymiş gibi empati yapabilen ve sürekli ilgilenen yöneticiler her zaman daha çok sevilir. Eğer onlarla aranıza o hiyerarşik düzeni sürekli koyarsanız sizden bir süre sonra çekinebilirler. Onlarla öğretmen-öğrenci gibi bir ilişki kurmaktansa bu şekilde hem arkadaş gibi hem yönetici gibi olmak sizi her zaman vazgeçilmez bir yönetici yapar. Bu ince çizgiyi yakalayabilen yöneticiler, yeri geldiğinde başkan/başkan vekili olduğunu hissettirir, yeri geldiğinde de tıpkı kendisi de bir delegeymiş gibi onlara yardım eder.

Unutulmamalıdır ki, akademik bir düzlem içerisinde bulunuyor olsak da bu ortak bir çalışmadır ve takım içerisindeki her birey kendini eşit ve özgür hissettiği takdirde başarı elde edilebilir.

Bir diğer önemli husus ise, komite içinde bir atışma olduğunda başkanın/vekillerinin durumu iyi yönetebilmesidir. Onlar, süreç boyunca konferansın ritmini tutmalı, oluşabilecek her türlü problemi önceden sezebilecek ileri görüşlülüğe ve tecrübeye sahip olmalıdırlar. Delegeleri unutsa da onlara protokol dilini kullanmaları gerektiğini ve saygı çerçevesinde konuşmaları gerektiğini hatırlatmalıdırlar.

Son olarak, öneriler sadece delegeleri değil yöneticileri de kapsar. Konferans içerisinde bulunan her bir birey, belirlenmiş genel konferans kurallarına uygun davrandığında hem sosyal anlamda hem de akademik anlamda gelişme sağlar ve bunun yanında eğlenceli, keyifli bir konferans geçirilmiş olur.

Cemre Su SESİGÜZEL

What do you think?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Mayıs Ayının En Başarılı Online Konferansı Anketi

Hazal Özdemir ve Emre Can Kızılay ile Özel Röportaj – Yunus SEZER