in

Hazal Özdemir ve Emre Can Kızılay ile Özel Röportaj – Yunus SEZER

Yeni nesil korona virüsü COVID-19 yüzünden pek çok MBM ve MUN konferansı iptal edildi. Peki sadece Türkiye’de gerçekeşen MBM konferansları nedir ve COVID-19 zamanarında MBM’ciler karantina günlerinde neler yapıyorlar ? Bu zamanlarını nasıl değerlendiyorlar ? Sizin için iki değerli MBM’ci ile iletişim kurup aklımdaki soruları sordum. Keylifli okumalar!

MBM Nedir?

MBM yani Model Birleşmiş Milletler lise ve üniversite öğrencilerinin birleşmiş milletler üye ülkelerinin çeşitli BM komitelerinde delege olarak temsil ettikleri konferanstır.Katılımcılar kendi ana dillerini ve resmi konuşma dillerini geliştirebilirler münazara kabiliyetlerini arrtırabilirler ayrıcada toplum önünde konuşma korkularını yenebilirler. Ayrıcada MBM konferansları katıımcılarına BM ve Dünya probemleri hakkında bilgi edinme ve bilgi payaşımı yapmalarını sağlamanın yanında kendi buldukları çözüm önerilerini konferansın son günü yazımı bitirilen ‘bildirge’ye aktarmalarını sağlar konferans sürecindede keyifli vakit geçirmek ve yeni arkadaşlar edinmekte cabası tabi.  ^_^

Sizin için 2 değerli MBMci ile röportaj yaptık ilk röportajımız Hazal Özdemir ile

Yunus SEZER: Bize kendiniz ve MBM tecrübeniz hakkında bilgi verir misiniz ?

Hazal Özdemir: Ben Haza Özdemir 12. Sınıf öğrencisiyim ve evet 12. Sınıfa giden birisi neden MBMlere katılıyor diye sorabilirsiniz.Fakat İnsanın kendine gerek akademik gerekse güze dostluklar kurması gerektiğini düşünmekteyim.MBM tecrübemden bahsetmeden önce MBM nedir? Bunu söylemek istiyorum, MBM bireylerin kendilerini modern tartışma kültürü adı altında ifade edip bilgi paylaşabildiği bir etkinlik türüdür. kendi tecrübelerime gelecek olursam ilk MBM delegeliğimde Japonya delegesiydim ve cidden bir şey bilmiyordum. Hem çekingen hemde kendine güveni olmayan bir delegeydim desem yeridir. Ardından yanımda ve önümde oturan  diğer delege arkadaşlrımdan yardım alarak konuşmalara katımaya başladım ve konuştukça konuştum ve gerçekten güzel bir performans sergilediğimi düşünüyorum. Konferansın son günü en iyi delege ödülünü alamasamda seçkin delege ödülünü almış olmanın  mutluluğuyla bu işe olan sevgim daha da arttı. Hiç çekinmemen gerektiği aksine çabalamam gerektiği  ve kendimi geliştirmemin aslında beni ne kadar mutu ettiğini fark ettim. Daha sonraki tecrübelerimde yine çok eğlenceli ve güzel geçti insan hakllarında İranla seçkin delege ödülünü almam gibi komik ve güzeldi ve şimdi bu birikimler sayesinde istediğim konferansı düzenlemenin mutluluğu içerisindeyim.

Yunus SEZER: Peki COVID-19 nedeniyleMBM konferanslarının iptal edilmesini nasıl karşıladınız neler hissettiniz?

Hazal Özdemir: Konferansımızı fiziksel gerçekleştiremediğizden dolayı cidden çok üzüldüm. Ve bu işe yeni başlamayı düşünen insanlar için bir hayal kırıklığı olmuştur diye düşünüyorum.

Yunus SEZER: MBM konferanslarını sizin için ne çekici kılıyor?

Hazal Özdemir: Kendi fikirlerimi fazlasıyla ifade edebilmek fazlasıyla çekici kılıyor.Çünkü normal hayatımızda butür meseleleri bu kadar özgür ve disiplinli ifade edebileceğimizi düşünmüyorum.

Yunus SEZER: MBM konferansları sayesinde kaç tane arkadaş edindiniz ve yakın arkadaşlarınızın kaç tanesi MBM konferanslarından?

Hazal Özdemir: şöyle söyleyim MBM sayesinde cidden çok güzel arkadaşlıklar edindim ve neredeyse hepsiyle görüşmekteyim gerek normal hayattımda gerekse konfernslarda tekrar ve tekrar görüşmekteyiz

Yunus SEZER: Online bir MBM konferansı düzenliyormuşsunuz. Bize konferansınızdan bahsedermisiniz?

Hazal Özdemir:Konferansımız normalde 17-18-19 mayıs tariherinde gerçekleşticektik fakat kovid-19 problemi yüzünden online bir şekilde yapma kararı aldık . konferansımız cidden benim için çok ayrı bir önem taşımakta çünkü böyle bir etkinliği düzenlerken gerçek dostlukları gördüm. Yeri geldiğinde hiç beklemediğiniz birisinin dahil size yardım edebileceğini gördüm o sebeple cidden cidden benim için önemli ve şunu eklemek istiyorum konferansımız amacı en başında neyse hala odur tamamen akademik bir başarı elde etmek amacı gütmekteyiz.

Yunus SEZER: Koronalı zamanar geçtikten sonra online MBM düzenlemeyi düşünüyormusunuz?

Hazal Özdemir: Eğer talep gelirse neden düzenlemeyelim ki…

Yunus SEZER: Online MBM düzenlemek istiyenlere tavsiyeniz var mı?

Hazal Özdemir: Öncelikle ne kadar basit gibi gözüksede cidden zor çünkü internet ile alakalı problemer cidden çok can sıkıcı olabiliyor ama onun haricinde gerçekten güvendiğiniz kişilerle yola çıkın onun haricinde asla ümidinizi kesmeyin inanın beklenmedik anlarda cidden güzel şeyler oluyorki

Hazal Özdemir: Teşekkürler

Yunus SEZER:

Asıl ben teşekkür ederim sorularımı cevapladığınız için

Hazal Özdemire sorularımı cevapladığı için bir kez daha teşekkür ediyorum şimdi zaman kaybetmeden 2. Röportaja geçelim 2. Röportajımız Emre Can Kızılay ile

Yunus SEZER: Kaç tane MBM tecrübeniz var bize kendinizden ve tecrübelerinizden bahseder misiniz?

Emre Can Kızılay: Yaklaşık 50’yi  aşkın konferansa katılım sağladım bunların yarısı delege yarısı akademik ekipte oldu konferanslara ilk katıldığımda sanki bu iş için doğduğumu ve bundan sonra ki hayatımı bu şekilde ele almak istediğimi anladım

Yunus SEZER: Bize katıldığınız bir MBM konferansında unutamayacağınız anınızdan  bahsedermisiniz

Emre Can Kızılay: Tanışma fırsatı bulamadığım insanarın bana hayranlıkla bakması ve idol olarak görmeleri.

Yunus SEZER: Bize MBM konferanslarının bir iyi bir kötü yönünü söyler misiniz?

Emre Can Kızılay: iyi olarak beirtmem gereken özellik herhangibi bir sosyal  ayrım fark etmezsizin tek bir çatı altında toplanması kötü özellik ise bu işi öğrenmek için değil maddiyata dökmeleri

Yunus SEZER: MBMye hiç katımamış fakat katılmayı düşünen kişilere tavsiyeniz nedir

Emre Can Kızılay: Kesinlikle tatmaları gereken bir tecrübe sadece bir kaç yıl önce tadabime şansları olsaydı gerçekten zevki alabilirlerdi Yunus SEZER:

Yunus SEZER: MBM konferansı için delegeler hazırlık ve çalışma sürelerini nasıl değerlendirmeli

Emre Can Kızılay: Onlara verilen çalışma kağıtarına bir göz atmaları zaten sonrası çorap söküğü gibi geliyor

Yunus SEZER: Online MBMler hakkında ne düşünüyorsunuz

Emre Can Kızılay: Asla orjinalini alamayacak olması üzücü ama yinede bu süre içerisinde zaman geçmesini sağlıyor

Yunus SEZER: Bize genel sekreteri olduğunuz konferansın Türkçe komiteleri hakkında bilgi verirmisiniz

Emre Can Kızılay: MKAMUN daha önce MKAMB adı altında tamamen Türkçeydi şimdi ise daha genel bir kitleye hitap etmek için 2 türkçe komite koyduk bunlar şuan süpriz kalsın.

Umarız röportajımız sizle için bilgilendirici ve keyifli olmuştur. Altta yer alan yorum bölümünde bize düşüncelerinizi iletebilirsiniz.

Sağlıklı günler,

Röportor :

Yunus SEZER

 

What do you think?

-1 Points
Upvote Downvote

Written by MUNTurkey.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Genel Bakışla Delegeler Ve Yöneticiler İçin MBM Tüyoları – Cemre Su Sesigüzel

QUIZ Hangi Konferans Ekibinde Olmalısın? Merve BAŞBUĞ