in

Bensu Alişan ile MUN Üzerine Söyleşi – MUNTurkey.com

MUNTurkey.com: Kendinizi kısaca MUNer’lara anlatabilir misiniz? Genel olarak neler yaparsınız, hangi okuldasınız? Vb..?

Herkese selamlar! Ben Bensu Alişan, MUN’lere tutkulu, naçizane yarı zamanlı balerin ve Maltepe Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisiyim. Genel olarak konferanslara katılır, arada sırada piyano-gitar çalarım ve arkadaşlarımla vakit geçirmeye bayılırım! Her zaman hayata pozitif yönünden bakmaya çalışır bir de çok yemek yerim ?

MUNTurkey.com: MUN sizin için ne ifade ediyor? İlk kez hangi konferansla MUN kariyerinize başladınız ve bu güzel yolculukta hangi konferanslara katıldınız ve hangi görevleri aldınız?

MUN hayatıma ilk girdiği günden beri kalbimde çok özel ve derin bir yere sahip. Konferanslarda tanıştığım arkadaşlarım ailem olmuş, kendimi ifade etmek artık doğal bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Anlamını ve ne yapacağımı bile bilmeden gittiğim ilk konferansım ve aynı zamanda kendi okulumun konferansı olan MALMUNTR, belki de hayatımın dönüm noktalarından biriydi, elbette tüm önemli olaylar gibi ben yaşarken bunun farkında değildim. Konferansın ilk günü yaşadığım heyecanı, ellerimin titremesini asla unutamam. Ancak kapanış seremonisinden çıkarken, o andan sonra konferanslarin hayatimda büyük bir yer kaplayacağını biliyor olmanın huzurlu mutluluğu içerisindeydim. Türkçe, İngilizce birçok konferansa katıldım ve hiç organizasyon ekibinde bulunmamış olmakla beraber delege, komite başkanı ve Genel Sekreter olma şansına sahip oldum. 1 yıl öncesinde delege olarak katıldığım konferansın sonraki sene Genel Sekreterliğini yapmış olmak benim için cok özeldir.

MUNTurkey.com: Sizce MUN okul derslerini etkiliyor mu? Hem okul hem MUN kariyeri yürütmek mümkün mü?

Ah, bu soruyu çok sevdim çünkü bu konuda konuşmaktan dilimde tüy bitti bile denebilir ^_^ 2 yıldır düzenli olarak konferanslara katılıyorum, bunun dışında bale gibi çok emek vermem gereken bir hobim var, lisemizin sınavları hiç de kolay değil, ancak belki de çirkin talihi sayesinde üç yıldır not ortalamamla derece yapabiliyorum. Tabi ki 96-97 not ortalamaları hiç çalışmadan yapılmıyor, zamanı ve yeri gelince deliler gibi gecelere kadar çalışıyorum. Ancak her yerde olduğu gibi burada da dengeyi sağlama gücü bizde, eğer MUNler ve dersler arasındaki dengeyi sağlayabilirsek her ikisinde de başarılı olabiliriz. Elbette bunun için düzenli bir çalışma programi gerekiyor. Bununla birlikte ben sosyal aktivitelerin okul derslerine herkesin söylediği gibi olumsuz değil, aksine olumlu etki yaptığına inanırım. MUNler özellikle bizim gibi MUNerlar için kafa dağıtmaya ve kendimizi rahatlatmaya birebirdir ve okul derslerine olan stresimizi dağıtmamıza oldukça yardımcı olur. Kısacası, hem MUN’i hem dersi ayni anda sürdürmek mümkün; tavsiye vermem gerekirse, okul başarınız düşecek diye sakın MUNlere gitmemezlik etmeyin 🙂

 

MUNTurkey.com: Sizce MUN sadece İngilizce mi olmalı? Son dönemde Türkçe, Arapça, Fransızca ve Almanca birçok MUN düzenleniyor. Yaygın görüşe göre MUN İngilizce, Forumlar Türkçe olmalı. Bu görüşe katılıyor musunuz?

Eh, şu anda verdiğim cevapların dili düşünülürse bu soruya vereceğim cevabı tahmin etmek çok da zor olmasa gerek. Kendi konferansımız başta olmak üzere Türkçe birçok konferansa katıldım ve anadilimde kendimi ve küresel sorunları ifade etmekten hep mutluluk duydum. Bununla birlikte Ingilizce konferanslara da (sayısı Türkçe konferanslardan daha fazladır) katıldım ve Ingilizce konferansları da gözlemleme imkanı buldum. Açıkça söylemem gerekirse, Birleşmiş Milletler’in simülasyonu niteliğinde olan bu organizasyonlarin dil konusunda neden bu kadar tartışıldığıni pek anlayamiyorum. Birleşmiş Milletler’de her ülke delegesi kendi anadilinde konuşabilir ve bunun simülasyonda yapılması da bana göre yanlış değildir. Birçok arkadaşıma konferanslara katılması konusunda destek olmaya çalıştım bundan önce, ve arada sırada karşılaştığım “Ingilizce konuşamamaktan korkuyorum, Türkçe konferans sayısı daha fazla olsa çok gitmek isterdim.” Cümlesi benim Türkçe dilde konferanslari desteklememde etkili oldu. Bu röportaj teklifi geldiğinde özellikle belirttiğim ayrıntılardan biri de röportajın Türkçe MUNerlara cesaret verebilmesi için Türkçe olmasıydı. Tabi ki bu dediklerim İngilizce konferanslara karşı olduğum gibi anlaşılmamali, zira Ingilizce konferanslarin yararlari tartışılamaz, ben sadece Türkçe MUNlere de aynı özgürlüğün ve potansiyelin de verilmesi gerektiği taraftarıyim.

MUNTurkey.com:Size göre katıldığınız en kaliteli MUN konferansı hangisiydi? Ek olarak MUNer’ler ünlerini arttırmaya başladı. Bize bir top MUNers listesi yazacak olursanız ilk 10 sıraya kimi yazardınız?

Bu soru benim için çok zor, çünkü hiçbir konferansı ve MUNeri diğerlerinden ayıramam ne yazık ki. Ancak illa ki bir örnek vermem gerekirse KMUN’17 akademik kalitesiyle, KALMUN’17 organizasyondaki kusursuzluğuyla, MSALMUN’17 Türkçe MUN alanındaki öncülüğüyle her zaman kalbimdem olacaklar. Ego olarak görünmesini istemem ancak belirtmem gerektiğini düşünüyorum çünkü benim kalbimde hep ayri bir yeri olacak, genel Sekreterliğini yaptığım MALMUN’17 akademik kadrosuyla, şirin mi şirin organizasyon ekibiyle ve tüm ayrıntılarıyla benim icin kusursuzdu.
Ah, bu listeye yazmadığım her kişi için üzüleceğim ve bu yüzden doğrudan bir liste veremem, ancak bir MUNle hayatıma giren ve 1 yılı geride bıraktığımız erkek arkadaşım Tarık Okatan benim için konferanslarda her zaman bir idol olmuştur.

 

MUNTurkey.com: Yeni projemiz MUN Fashion bir çok kişite MUN modası hakkında önemli bilgiler verecek. Size göre MUN Modası nasıl olmalı? Delegeler nasıl giyinmeli, nasıl renkler tercih etmeli?

MUNTurkey.com’un MUNler için bir moda sayfası açtığını duyunca ne kadar mutlu olduğumu anlatamam, çünkü moda aşığı ve kombin yapmaya bayılan bir MUNerim. Katılacağım bir konferans olduğunda 3 hafta öncesinden tüm kombinlerim hazırdır! MUNerlara bu konuda vermek istediğim tavsiyeler de haliyle var. Öncelikle lütfen prosedüre uygun giyinin 🙂 MUNler ne kadar gençlere hitap eden konferanslar olsa da katılımcılar, ülkelerin delegeliklerini yaptıklarını ve Birleşmiş Milletler’in simülasyonunda bulunduklarini unutmadan giyinmelidirler. Bir temsilci nasıl giyinirse öyle giyinmemiz gerekir elbette. Ama bu kesinlikle ve kesinlikle “sıkıcı” olacağımız anlamına gelmiyor. Kızlar, kombinlerinizi mutlaka bir parçayla hareketlendirin, farkınızi ortaya koyun. Bir fular, bir kolye, bir kemer bunu kolaylıkla sağlamanıza yardımcı olur. Erkek modasindan pek anlamiyor olsam da erkeklerde iç ceketler ve farklı kravatlar oldukça güzel duruyor. Kıyafet prosedürü sebebiyle koyu renkli giyiniyoruz ama minik bir renkli parça her kombini mükemmelleştirir 🙂

MUNTurkey.com: Eminiz ki MUNer’lar sizi daha yakından tanımak isteyecektir! Son dönemde takip ettiğiniz diziler var mı? Favori şehriniz, yemekler ve kitaplar konusunda görüşlerinizi almak isteriz.

Bu soruya verebileceğim olası cevapları çok düşündüm, en sevdiğim dizi için Game of Thrones, Breaking Bad ya da benzeri dizileri elbette söyleyebilirdim ancak beni karanlik yönümle de tanımanızı isterim: son zamanlarda deliler gibi Ufak Tefek Cinayetler izliyorum. Evet, Ufak Tefek Cinayetler. Evet, entrika dizisi olan. Evet, Türk dizisi. Evet, aynen o. En sevdiğim şehir; daha cook seyahat etmek istediğimi göz önünde bulundurursak büyük ihtimalle değişecektir ancak 3 yıldır, tarihine, mutfağına, insanlarına, kültürüne hayran olduğum Roma. Bundan önce 2 kere Roma’ya seyahat etme şansına sahip oldum ve gezdiğim hiçbir şehirde o hayranlığı duyamadim. Italyanca öğrenmek yakın gelecek planlarım arasinda, üniversite sınavı bittiği anda kendimi bir dil kursuna atacağım, bu sözü de buradan vermiş olayım ^_^
Kitap okumayı çok severim, genelde sıkıcı olarak nitelendirilen klasikler her zaman favorilerimdir, en sevdiğim kitap diye bir kitabi gösteremem çünkü her kitap farkli bir deneyim yaşatır bize, bana göre hepsinden başka bir şey öğreniriz. Müzik olarak, en cok Soft Rock ve klasik müzik dinlemeyi severim. Romantik dönem eserleri özellikle favorimdir.

MUNTurkey.com: MUNTurkey.com hakkında görüşleriniz nelerdir? Sizce MUN dünyasına ne gibi katkılar sunuyor ve daha neler yapabiliriz?

MUNTurkey.com’u ilk kurulduğu zamanlardan beri takip ediyorum ve sitenin yeni konferansları tanıtmak, feedbackleri toplamak ve MUNerları bir mecrada birleştirmek açısından oldukca yararli olduğunu düşünüyorum. Umarım hedeflerinden asla şaşmaz ve kaliteli bir site olmaya devam eder.

MUNTurkey.com: Okuyucularımıza mesajınız?

Öncelikle, tüm bu sıkıcı cevaplarıma katlandığınız için çok teşekkür ederim. Bu yazıyı okuyorsanız eminim ki siz de konferanslara katılmışsınız ya da katılmak üzere hazırlanıyorsunuz. Eğer çoktan katılmışsanız ne âla, yolunuza ve kendinizi geliştirmeye devam edin. Ama eğer katılmamışsanız ve birazcik da olsa cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyuyorsanız, bir saniye olsun durmayin, çünkü buraya kadar geldiyseniz zaten heveslisiniz demektir. Hayallerinizi ve kendinizi gerçekleştirin ve o çok zor görünen hedeflerimize ilk başta adeta debelenerek ulaştığımızı unutmayın. Türkçe ya da İngilizce, kendinizi konferanslarda ifade etmekten çekinmeyin.
Lütfen ama lütfen, gittikçe düşmekte olan MUN kalitesinin tekrardan eski kalitesine yükselmesine yardımcı olun. MUN, ciddi bir iştir ve tüm MUNerlarin da yaptıkları işin ciddiyetinde olmaları beklenir.
Konferanslarda bol bol arkadaş edinin, yeri geldiğinde eğlenmeyi unutmayın. Bol bol gülümseyin 🙂
Bu röportajı benimle yaptığı için MUNTurkey.coma ve okuduğunuz için siz değerli MUNerlara tüm minnetlerimi sunarım.

MUNTurkey.com PR ekibi olarak Sevgili Bensu Alişan’a bu muhteşem röportaj için çok teşekkür ederiz.

MUNTurkey.com PR TEAM

[powr-hit-counter id=3a28d738_1523789836844]

What do you think?

-1 Points
Upvote Downvote

Written by MUNTurkey.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

How to Conduct a Successful MUN Conference: Organization Team by Mert KARAÇAM

TAMUN (Ted Antalya MUN) Review by Zeynep Akkerman – CoChair of ECOSOC