in ,

NASBUF’19 Ekibi ile Özel Röportaj

MUNTurkey.com: Sevgili NASBUF’19 Ekibi! Öncelikle NASBUF’19 konferansının medya sponsor olduğumuz için son derece mutlu olduğumuzu bildirmek isteriz. Nazilli’de düzenlenecek NASBUF’19 için çok heyecanlıyız. Sizi daha yakından tanımak ve tanıtmak istiyoruz. Dilerseniz başlayalım 🙂

1. MUNTurkey.com: Bu sene NASBUF’un ikinci yılı olacağını duyduk. Öncelikle geçen sene ve bu sene arasındaki farkı ve gelişimi anlatabilir misiniz?

NASBUF’19: 2018 yılında düzenlediğimiz ilk forum hem okulumuz için bir ilk hem de Aydın ili için bir ilki teşkil ediyordu. İlk forumumuza göre beklentilerin üstünde bir performans gösterdiğimizi söyleyebiliriz. Herkes tarafından beğenilen ve ikincisinin yapılmasını istenen forumumuz bu beklentileri karşılamak adına daha yenilikçi fikirlerle ve daha farklı çalışmalarla bu seneki katılımcılara görüp görebilecekleri en güzel ulusal forum deneyimini yaşatacak!

2. MUNTurkey.com: Konferans EYP formatında olacak. MUN ailesi olarak forumlardan çok uzak değiliz ama yine de konferansın prosedürünü anlatabilir misiniz?

NASBUF’19: (NASBUF’19) konsepti gündem sorunlarını parlamenter sistem içerisinde tartışmaya yönelik Avrupa Gençlik Parlamentosu’nu (European Youth Parliament) olacaktır. Avrupa Gençlik Parlamentosu, kısaca EYP, farklı bölgelerden farklı kültürlerden gençleri bir araya getiren, ulusal ve küresel güncel sorunların tartışılarak bu sorunlara çözümler bulunmasını sağlamaya çalışan bir gençlik organizasyonudur. EYP’nin hedefi, gençlere farkındalık ve farklı bakış açıları kazandırmak, aynı zamanda sosyal becerilerini geliştirmektir. Kurulduğu tarih olan 1987’den beri birçok bölgesel, ulusal ve uluslararası konferans gerçekleştiren Avrupa Gençlik Parlamentosu, yüz binlerce katılımcıyı bir araya getirerek kültürler arası bir köprü görevi görmüştür ve görmeye devam etmektedir.

3. MUNTurkey.com: Konferans ekibini tanıtabilir misiniz? Ayrıca komite başkanlarını da öğrenmeyi çok isteriz.

NASBUF’19:
Konferans Başkanı: Cem Muhammet ZORBEK
Konferans Başkan Yardımcıları: Gazel KÜLÜĞ, Merve BENLİ
Konferans Baş Organizatörleri : Beyza Nur ÇETİN, Mert GÜVENÇ
Konferans Baş Organizatör Yardımcıları: Melisa KOCA, Mustafa ÜNAY
Konferans Editörü: Güray YAVUZ
Medya: İmgesu Kesici / Asya Doğan
Eğitim: Özüm Canarslan / Beyza Ağılkaya
Teknoloji: Deniz Ekin Çelik / Nursel Koyutürk
Dış Politika: Ege Kaan Gereme / Alper Kaan Özbek
Doğa ve Çevre: Erdem Topaloğu / Ertuğrul Sarıkaplan
Güvenlik: Emir Ata Can / Damla Kılcı
Sağlık:  İsmail Can Madak
Ekonomi: Öykü Vanlı / Zafer Menek

4. MUNTurkey.com: Komiteler ve gündemleri neler? İsteyen delegeler istedikleri komitelere gidebiliyor mu?

NASBUF’19: Ekonomi, Dış Politika, Güvenlik, Teknoloji, Doğa ve Çevre, Medya, Eğitim, Sağlık olmak üzere 8 adet komitemiz bulunmakta. Detaylara nasbuf19.weebly.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca isteyen delegeler başvuru yaparken ilk 3 tercihlerini yazarak ve ayrıca en az 150 kelimelik bir deneme/makale yazıyor. Başvuru yoğunluğuna göre ilk tercihlere yerleştirme yapmayı planlıyoruz.

5. MUNTurkey.com: Delege Kabul sürecinden bahsedebilir misiniz? Delegasyon başvurusu alıyor musunuz? Katılmak için tecrübe gerekli mi?

NASBUF’19: Delege kabul süreci şu şekilde işliyor 120 adet delege kontenjanını aşmadığımız sürece başvuran tüm katılımcıları forumumuza. Okul delegasyon başvurusu alıyoruz. Tecrübe kazanmak ve tecrübelerini burada sergilemek isteyen herkese kapımız açık, deneyimli deneyimsiz ayrımı yapmıyoruz.

6. MUNTurkey.com: Son dönemde konferans sayısı giderek artıyor. Size göre NASBUF’a katılmak için en önemli 3 neden nedir?

NASBUF’19:
1- Katılımcılara en iyi konferans deneyimini yaşatmaya çalışıyoruz.
2- Herkesin fikir alışverişini rahatça gerçekleştirebileceği bir ortam sunarak kişinin becerilerini ve öz güvenini tazelemesinde yardımcı bir etken oluyoruz.
3- Aile gibiyiz

7. MUNTurkey.com: Delegeler konferansa nasıl hazırlanmalı?

NASBUF’19: Başvuru sürecinde de yazacaklar makale ile konuları hakkında kısa bir bilgi ediniyorlar. Böylelikle 0 bilgi ile gelmemiş oluyorlar. Ayrıca forum başlamadan 15 gün önce dağıtılacak taslaklar üzerinden çalışma yapıp gelmeleri durumunda çok rahat bir şekilde komitelerinde iyi işler çıkaracaklarının garantisini verebiliriz.

8. MUNTurkey.com: Biraz da eğlence kısmana bakalım 🙂 Nasıl sosyal aktiveler organize ettiniz?

NASBUF’19: Bu seneki forumumuzda şu ana kadar hiçbir forumda görülmemiş aktivitelere tanıklık edeceksiniz. Kısaca bu tarz bir ipucu verip gerisini foruma gelen katılımcılarımızın görmesini istiyoruz

9. MUNTurkey.com: Ve son olarak MUNTurkey.com hakkındaki düşünceleriniz neler?

NASBUF’19: Türkiye’nin dört bir yanından tüm katılımcıları böyle bir çatının altında topladıkları için kendilerine minnettarız. Göstermiş oldukları cana yakın tavır ve sormuş olduğumuz sorulara verdikleri hızlı cevaplar ile gönülleri fethetmiş bir ekip diyebiliriz. Kendilerine bu yolda başarılar diliyor ve kendileri ile böyle bir anlaşma sağlamaktan mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyoruz.

Daha fazla bilgi için https://nasbuf19.weebly.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

What do you think?

Written by MUNTurkey.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Special Interview with MUNAAL’19

HARVARD Prosedüründe Hayatta Kalma Rehberi