in

İnceleme: Çevirimiçi (Online) Konferanslar – İnci BAKIRLI

Yaşadığımız COVID-19 pandemisinden dolayı alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kaldık. Bazılarımız için yeni normale alışması zor olsa da yeni hayat tarzımızla eski alışkanlıklarımızı sürdürme çabası içindeyiz. Özellikle MUN veya diğer online konferanslara sürekli katılanlar için COVID-19 pandemisinin oldukça zor geçtiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Hepimiz son zamanlarda bir online konferansa katılmış veya adını duymuşuzdur. Peki neden bu konferanslara katılıyoruz? İçinde olduğumuz durum bitince online konferanslar bizi nasıl etkilemiş olacak?

Yeni Tecrübeler Kazanabi̇li̇rsi̇ni̇z

Konferanslar artık online olduğu için kendi şehrinizde olmayan tecrübeli insanlarla aynı konferansta bulunabilir ve kendi şehrinizde devam etseniz kazanamayacağınız kadar tecrübe kazanabilirsiniz. Tabii ki bu sizin katıldığınız konferanslarda gösterdiğiniz performansa bağlı. Bu zor süreçte kendinizi online konferanslarla doyasıya geliştirebilirsiniz!

Ki̇lometrelerce Yol Gi̇tmek Zorunda Deği̇lsi̇ni̇z

Belki farklı şehirden bir arkadaşınızla aynı kriz komitesinde bulunup savaşı kazanma hayali kurmuştunuz ya da onlarla aynı komite divanında bulunmak istiyordunuz. Bunu bir online konferans sayesinde gerçekleştirme fırsatı bulabilirsiniz. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden delegeler online konferanslara katılmakta ve yeni insanlarla tanışmakta. Üstelik şehir değiştirmek zorunda değilsiniz. Kilometlerce yol kat edip gitmek istediğimiz konferanslara artık çok daha yakınız.

Konferans Düzenleme Tecrübesi̇ Edi̇nebi̇li̇rsi̇ni̇z

Online konferanslarda gerçek hayatta olan yer bulma, öğle yemeği, kalacak yer gibi sorunlar olmadığı için ileride düzenleyeceğiniz konferanslar için daha kolay tecrübe kazanabilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki, gerçek ve fiziksel bir konferans organize etmek, online konferans organize etmekten farklıdır ve her iki durum da ciddi disiplin ve ekip koordinasyonu gerektirir.

Kalabalik Komi̇telerde Bulamadığınız Konuşma Cesareti̇ni̇ Bulabi̇li̇rsi̇ni̇z

Online konferanslarda birçok seçenek olduğu ve daha az delege tercih ettiği için tanıdığınız insanlarla karşılaşmanız olası. Normal konferanslarda yaşadığınız endişeleri ve dil sorunlarını yenebilirsiniz. Buna yardımcı olacak bir başka faktör ise kendi ev ortamınızda rahat olacağınız ve kalabalığın olası bir baskısı altında hissetme durumunun azalacağıdır. Böyle bir probleminiz varsa, bu fırsatları kaçırmayın.

Dersleri̇ni̇zle Konferansları Daha Kolay Dengede Tutabi̇li̇rsi̇ni̇z

Okullar da COVID-19 pandemisinden dolayı yeni normalde online ortamda derslerini yapıyor. Dolayısı ile günlük ders yoğunluğumuz çok daha azılıyor.  Canlı dersler veya video yayınları ile online eğitim veren okullar mevcut. Ders programlarımızı bildiğimiz için online konferanslara çok daha rahat bir şekilde katılabiliriz. Online dersler devam ettiği sürece canlı derslere katılmak için izin isteyebilir veya yayınlanan videoları sonradan izleyebilirsiniz. Normal konferanslarda olan okul günleri belirli dersleri kaçırma durumunu yaşamazsınız.

Konferanslara Gi̇tmek İçi̇n Para Harcamak Zorunda Deği̇lsi̇ni̇z

Online konferansların ücretleri normal konferansların aksine çok daha ucuz veya tamamen ücretsiz olduğu için istediğiniz konferanslara eskisi kadar para yatırmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda alacağınız kıyafet arayışını, ulaşım ve konaklama masraflarını da artık ödemek zorunda değilsiniz. Ülkemizde yapılan hemen hemen tüm konferanslar ücretsiz. Deneyimizi doğrulayıp karekodlu indirilebilen sertifika almak isterseniz 10TL ücret ödemeniz gerekebilir. Yurt dışında ise durum biraz daha farklı. Hindsitan ve Pakistan temelli konferanslar genellikle ücretsiz. Fakat burs veya ödül veren konferslar ücre talep edebilir. Alandaki lider ve köklü konferanslar ise 10 dolardan başlayan ücretler ödüyor. Hatta bu rakamlar 59 dolara kadar çıkıyor ki Türk lirası ile karşılaştırdığımızda oldukça maliyetli bir manzara ortaya çıkıyor. Türkiye’de yaşadığımız için MUN ve diğer konferensların ücretsiz olmasından oldukça şanlı olduğumuzu söyleyebilirim.

Uluslararasi Delegeler İle Tanışabi̇li̇rsi̇ni̇z

İngilizce veya Türkçe dışında herhangi bir dilde düzenlenen konferanslarda yabancı delegeleri görmeniz artık daha olası. Bundan yararlanıp dil bilginizi veya başka ülkeler hakkında ufkunuzu genişletebilirsiniz. MUNTurkey.com  takvimi ve sosyal medya takipçileri sayesinde dünyanın çeşitli yerlerinden delegeler ülkemizde yapılan konferanslara ilgi göstermeye başladı. Çoğunlukla Hindistan’dan gelen delegeler online konferanslara uluslararası bir hava katıyor. Hindistan dışında Pakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbeycan, Rusya ve bazı Avrupa ülkelerinden delege görmek mümkün. Aynı şekilde Türk MUNerlar da başka ülkelerdeki MUN konferanslarına gerek delege gerekse akademik ve organizasyon takımlarında görev almaya başladı. Bizler için büyük gurur kaynağı.

Online konferansların olumlu ve olumsuz yanları olduğunu bilin, eğer bir konferansa katılmak sizi yoracaksa katılmayın. Katılacağınız konferansları iyi seçip her tecrübenizden yeni bir şeyler öğrenmeye bakın, COVID-19 pandemisi kısa zamanda sona ermeyecek gibi görünyor. Dolayısı ile konferans kariyerinize ara vermek istemiyorsanız Online konferanslara katılmanız oldukça kıymetli. Tabii ki online ortamda yapılan bir konferansta sorunlar da olabilir. Özellikle internet bağlantısı, kaliteli ses ve görüntü gibi teknik durumlara dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda konferansı organize eden grup yeterli tecrübeye sahip olmayabilir. Veya komitelerde yeterli sayıda delege gelmemiş olabilir. Bu gibi durumlarda MUNTurkey.com Destek ve Denetleme ekipleri sürekli olarak konferansları denetliyor ve katılımcıların en yüksek verimi alması için 7/24 hizmet veriyor. Delegeler MUNTurkey.com mobil uygulması üzerinden anlık sorun bildirebilir ve MUNTurkey.com ekiplerine sorunu çözmesi için haber verebilir. Böylece sorunların büyük çoğunluğunun çözüldüğünü görecek ve katıldığınız konferanslardan oldukça keyif alacaksınız.

Bazı konferanslar sosyalleşmek için houseparty gibi uygulamalar kullanarak sosyalleşmeyi ihmal etmiyor. Ayrıca dijital gossip box açarak fiziksel konferanslardaki alışkanlıklarımızı devam ettirmemize yardımcı oluyor. Dikkat edeceğiniz nokta katılacağınız online konferansın Kişisel Verileri Koruma Kanunca sizden aldığı verileri doğru bir şekilde saklamasına özen göstermesini ve üçüncü kişilerle paylaşmayacağını size taahhüt etmesidir. Böylece siz de kendi verilerinizi güvenerek verebilir ve olası bir ihlalde yasal haklarınızı kullanabilirsiniz.

Online konferanslara bu adresten ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sorunuz olursa her zaman yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa zamanda sorunuz cevaplanacaktır. İyi konferansalar.

 

Yazar:

İnci Bakırlı – İçerik Üretim Ekibi Üyesi

MUNTurkey.com PR Ekibi Notları Eklenmiştir.

What do you think?

Written by inci bakırlı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

How to Write an Effective Motivation Letter by Zeynep DİNÇ

How Can You Combine MUN With a Cultural Trip to Turkey? (For international delegates) by Meltem ESER