in

Çevri̇mi̇çi̇ (onli̇ne) Modüllü Gençli̇k Çalıştayı Nedi̇r? Halim KARABULUT

Gençlik çalıştay ve online gençlik çalıştaylar arasında farklılıklar, çevrimiçi gençlik çalıştaylarının işlevselliği, yararları ve zorlukları nelerdir konularında hazırlanmış hem düzenlemek isteyenlere hem de katılımcılara özel hazırlanmış bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Bir çok ülke gibi, ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 virüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla bir süre evde kalmak durumunda kaldık. Bu süreçte çeşitli aktivitelere katılmaktayız bunlardan biri olan çevrimiçi modüllü gençlik çalıştayları hakkında;

Bu makaleyi incelemeden önce gençlik çalıştaylarında hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız “Gençlik Çalıştaylarına İlk Defa Katılacaklar Tavsiyeler” konulu makaleyi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Çevrimiçi modüllü çalıştayları yararlı buluyor musunuz?

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştayları Covid-19 virüsünün ülkemizde yayılması sonrası alınan önlemler neticesinde ortaya çıkmış bir yapıdır. Fiziki olarak katıldığımız konferanslar kadar etkili olduğunu asla söyleyemem fakat bu süreç için kaliteli bir zaman geçirme, bilgi öğrenme, yeni fikirler üretip tartışma ortamı sağladığını düşünüyorum. Bu süreçte katılmanızı mutlaka öneririm.

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştayları işleyişinden bahseder misiniz?

Ön hazırlık

Konferanstan bir kaç gün önce sizlere gönderilmiş olan çalışma rehberinlerini inceleyerek, çalıştay rehberinizle bağlantılı olarak araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu süreçte komite divanlarına tavsiyem delegelerden mutlaka en az 2 sorun ve 2 çözüm bulmalarını istesinler.

Konferans başlangıcı (Açılış Seremonisi)

Çevrimiçi görüntülü sohbet programı üzerinden konferans başkanı konuşmasını gerçekleştirdikten sonra tokmağa vurması ile resmi olarak konferans açılır.

Komite işleyişi

Konferans çevrimiçi olduğu için komite başkanının öncesinde yönettiği delege kitlesini iyice tanıması gerektiğini düşünüyorum. Çevrimiçi gerçekleşen bir komite de hakimiyet normale göre biraz daha zor olduğunu düşünüyorum. İlk oturumda mutlaka oryantasyon yapılmalıdır. Diğer oturumlar da öncelikle sorunlar tespit edilip sonrasında çözümler bulunmalı ve delegelerden mutlaka bu aşamalarda sürekli not almaları istenmelidir.

Genel Kurul

Komite Divanı tarafından seçilen komite sözcüsü çevrimiçi görüntülü konuşma programı üzerinden protokolü açıktan okuma yapar. Akademik divanın kararı ile kapalı okuma yapılabilir. Sonrasında protokol soru turuna açılır. Her bir turda her bir komitenin 1 soru sorma hakkı bulunmaktadır. Sorular sadece komite divanlarının konuşmasına açık olan mesaj grubundan iletilir. Sözcü soruyu cevaplar. İtiraz sadece komite başkanı tarafından yapılabilir. İtirazı akademik divana mesaj yoluyla iletmelidir. Soru turlarının ve itirazlar hakkında akademik divanın açıklamaları sonrası sözcü kamerasını kapatır. Komite mesaj gruplarından oylama yapılır. Sadece delegeler oy kullanabilir. Her bir delegenin 1 oy kullanma hakkı vardır.

Konferans Bitişi (Kapanış Seremonisi)

Çevrimiçi görüntülü sohbet programı üzerinden öncelikle divanın oylama sonucu kabul gören komiteleri açıklaması ile başlar. Sonrasında tek tek komite divanları konuşmalarını yapar. Delegelere ödüllerini sözlü olarak takdim eder. Komite divanlarının konuşmaları sonrası en iyi komite ödülü ve en iyi sözcü ödülü açıklanır. Konferans başkanı konuşmasını gerçekleştirmesi ve tokmağa vurması ile resmi olarak konferans kapanır.

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştayında kullanabilecek uygulamalar nelerdir?

Komite işleyişi için Zoom uygulamasını kullanmak daha uygundur fakat Google Meeting ve diğer çevrimiçi görüntülü toplantı uygulamalarını kullabilirsiniz. Genel kurul işleyişi için de sözcü sunumu için aynı şekilde çevrimiçi görüntülü toplantı uygulamalarından birini kullabilir, Genel kurul sorularını da WhatsApp uygulaması üzerinden alabilirsiniz. Dilerseniz telegram gibi farklı çevrimiçi mesajlaşma uygulamalarını kullabilirsiniz.

Bir komitede kaç delege bulunur?

20-25 arası delege bulunmaktadır. Eğer bir komitede 10 kişiden daha az delege sayısı varsa o komiteyi başka bir komite ile birleştirmenizi tavsiye ederim.

Daha önceden fiziki gençlik çalıştayına katılamadım yinede çevrimiçi modüllü gençlik çalıştaylarına katılabilir miyim?

Elbette, çevrimiçi modüllü gençlik çalıştaylar ile ilk tecrübenizi edinip covid-19 sürecinden sonra fiziki bir konferansa katılabilirsiniz.

Hangi mevkilerde başvuru yapabilirim?

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştaylarına komite divanı veya delege olarak başvuru yapabilirsiniz.

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştayları ücretli midir?

Geneli ücretsizdir. Çok az sayıda konferans sertifika ücreti gibi cüzi ücretler talep etmektedir. Konferansların internet sitelerinden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sertifikalar nasıl oluyor?

Konferans sonunda katılım sertifikalarınız mail üzerinden size işletilmektedir. Haricen MUNTurkey.com karekodlu onaylanmış sertifikanıza MUNTurkey.com mobil uygulamasından satın alabilirsiniz.

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştaylarında hangi mevkiler bulunmalıdır?

Çalıştay Başkanı: Genellikle konferansın fikrini ortaya atan kişidir. Konferansın hem akademi hem organizasyon alanında çalışma yürütür. Konferansın en yetkili kişisidir.

Akademik Takım Lideri: Akademik tecrübesi beklenmektedir. Komite konularına hakim olması beklenir. Komite divanları seçer. Genel kurulu yönetir. Dilerse sayısız akademik asistan alabilir.

Akademik Asistan: Akademik Takım Liderinin altında görev yapar. Akademik konularda konferansa destek sağlar.

Komite Başkanı: Komite divanının en yetkili kişisidir. Komite çalışma rehberini hazırlaması ve komiteyi yönetir.

Komite Başkan Vekili: Komite Başkanına çalışma rehberinin hazırlanması ve komite yönetimine yardım eder.

Not: Bazı konferanslarda komite başkan vekili yerine komite eş başkanı olabilir. Komite eş başkanı yetkisi diğer komite başkanı ile eşittir.

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştayı fikri nereden çıkmıştır?

Bildiğim kadarıyla bu işin başını çeken İzmirliler :). İlk başlangıç “Çevrimiçi Gençlik Çalıştayı” ve “Online Gençlik Çalıştayı” isimleri ile yapıldı. Aynı tarihte yapılmışlardı. Ben çevrimiçi gençlik çalıştayında Ece Sude Baybaş ve Selin Gündoğu ile komite divanı olarak görev yaptım. Güzel bir deneyimdi. Başlıca konferans başkanı Ezgi Ertem’in ve Burak Şimşek’in büyük emeği olduğunu düşünmekteyim. İlk defa online ortamda bu tür bir konferans yapılmasına rağmen güzel bir iş çıkarılmıştı.

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştaylarında oyunlar oynanıyor mu?

Elbette, oyunsuz bir gençlik çalıştayı pek düşünemiyorum. Komite içerisinde “çakmak”, “daha önce hiç yapmadım”, “ruh ikizini bul” gibi oyunlar oynayabiliriz.

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştaylarının ne zaman olacağını nereden öğrenebilirim?

MUNTurkey.com internet sitesi ve mobil uygulamasında bulunan “takvim” kısmından ulaşabilirsiniz.
Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştaylarında ödül var mı?

Normal gençlik çalıştayları gibi ödül sistemi burada da bulunmaktadır. En iyi delege ödülü, onursal delege ödülü, en iyi sözcü ödülü ve en iyi komite ödülü verilmektedir.

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştaylarında resmi kıyafet kuralı var mıdır?

Oturumlar online gerçekleştiği için bu karar konferans kabinesinin kararına bağlıdır. Konferans başlamadan önce konferansın internet sitesi veya sosyal medya adresleri üzerinden bilgi alınız.

Çevrimiçi modüllü gençlik çalıştayında komite başkanı olmanın bir farkı var mı?

Normal gençlik çalıştayına göre komite yönetimi biraz daha zordur. Bu yüzden bu mevkiye deneyimli kişilerin tercih edilmesi gerekmektedir. Çalışma rehberi hazırlarken daha sade ve konu yoğunluğu az üzerine çok konuşulabilinecek konu başlıklarını tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Konferans öncesinde mutlaka komite WhatsApp grubunda samimiyeti sağlamanızı öneririm. Oturumlar esnasında delegeleri çeşitli oyun ve etkinliklerle adapte olmalarını sağlamanızı öneririm.

Çevrimiçi Modüllü Gençlik Çalıştayı düzenlemek isteyenlere tavsiyeleriniz neler?

Online Modüllü bir Gençlik Çalıştayını düzenlemek normal bir gençlik çalıştayı düzenlenmekten kat kat daha kolaydır. İyi bir akademik kadro kurulması şarttır. Aksi takdirde konferans çökecektir. Akademik Takım Lideri seçimi ve Komite Divanılarının seçimine mutlaka dikkat ediniz.

Halim KARABULUT

What do you think?

Written by MUNTurkey.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Physical and Oral Techniques to be an Effective Speaker by Iliad Nazari

Merve Ceren ÇIRAĞ ve Deniz TERZİOĞLU ile MUN Üzerine Sohbet