Bildiğiniz üzere COVID-19un çıkması ile birlikte konferansların hepsi neredeyse online platforma geçmiş bulunmakta, ve eline fırsat geçen herkes anlık olarak ‘OnlineMUN’ yapmakta. Öncelikle değerli First-Timerlara konferanslarını seçerken dikkatli olmalarını ve kendilerinin kalite anlamında en üst düzeyde buldukları konferanslara gitmelerini tercih ederim. Online konferansların artması ile birlikte fazlalıkla görülen bir amatörlük söz konusu. Bu makale ile sizlere nasıl bir organizasyon ekibi kurulacağı hakkında bilgilendireceğim.

Başlangıçta ne gerek?

Online bir konferans düzenlemek, gerçek hayatta bir konferans düzenlemekle kıyasla epey kolaydır, lakin bu çok kolay olacağı anlamına gelmez. Online bir konferans yapabilmek için, konferans fikrine sahip olan bir SG ve online platformları iyi kontrol edebilme kabiliyeti olan bir DG ile başlayabilirsiniz ^-^

Ekip nasıl olmalı?

  • Normal bir konferansta ekibin ne kadar büyük olduğunu hepimiz biliyoruz, Head of IT, Admin, PR, Crisis, Event, Logi gibi tonlarca grup bulunmakta. Fakat online konferanslarda bunlara fazla gerek duyulmaz.
  • Eğer gerçekten bir konferans düzenliyorum diyebilmek istiyorsanız, yukarda gördüğünüz grupların hepsini SG ve DG arasında bölüştürebilirsini. Head of Admine zaten ihtiyaç yoktur, umarız herhangi bir online konferans Head of Admin koymaya kalkmaz. Aynı şey Logistic ve Event için de geçerlidir
  • Crisis işlerini komite USGlerine veya Asistanlarına verebilirsiniz, bu şekilde hem HoC derdinden kurtulmuş olursunuz, bununla birlikte bir ‘crisis team’ kurma derdiniz olmaz.
  • IT işlerini eğer DG anlıyorsa kendisi yapabilir, sonuçta fazla iş gerektirecek IT işi bulunmadığından bunu organizasyon başı olan DG halledebilir. Fakat DG ITlik hakkında bilgi bilmiyorsa ‘IT member’ olacak şekilde biri alınabilir, fakat takıma gerek oladığından Head of IT olması anlamsızdır.
  • Deputy DG veya Deputy SG olmasına gerek yoktur, bu kadar iş gerektirecek büyük bir organizasyon olmadığından herhangi bir grup için ‘Deputy’ koymak mantıksızdır ve gereksizdir.
  • PR işlerini SG ve DG beraber çalışarak, kendilerine bağlı olacak bir ‘PR team’ kurabilirler ve eğer isterlerse Head of PR koyabilirler.
  • Yazılacak Guidelerin kontrolünü SG yapabilir ve konferans sırasında oluşacak herhangi akademik bir eksikliği SG kapatabilir.

Kısa ve öz olmak gerekirse gerçek hayatta gerçekleşen konferanslar kadar büyük bir organizasyona gerek duyulmamaktadır. Eğer gerçekten her ufak işi bir gruba ayırıp başkalarına vermek istiyorsanız, tam olarak konferans yapıyorum dememenizi tavsiye ederim. Ortada fazla büyük bir şey bulunmamaktadır, bu tarz küçük şeylerin üstünden SG ve DG el ele vererek kalkabiliyor olması lazımdır, eğer kalkamıyorsa ve online bir konferansa Head of Admin koyacak bir seviyede ise o kişi SG/DG veya herhangi bir konferansın başında olan bir rütbeyi hak etmemiştir.
Gideceğiniz konferanslara dikkat edin! Önünüze gelen her konferansa gitmeyin! Maalesef OnlineMUN yapanlar kısa bir sürede çok hızlı şekilde çoğaldı ve çoğalmaya devam etmekte. Bir konferansa gitmeden önce okuluna, başındaki şahıslara, bilinir olması gibi unsurlara dikkat etmenizi öneririm.

Rüzgar ALTUNIŞIK

MUNTurkey.com Yazarı

 

Düşüncelernizi alta yorum olarak yazabilirsiniz.

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

error: Content is protected !!

Log in with your credentials

Forgot your details?