MedmunTR Davet Mektubu;

Geleneksel olarak üçüncüsü düzenlenecek olan MEDMUNTR organizasyonu, 22-25 Mart 2018 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecektir. MEDMUNTR’ın ilk iki organizasyonu artan bir katılım ve başarıyla 2016 – 2017 yıllarında gerçekleştirilmiştir.

Sayın Ali Samet Güneş başkanlığında düzenlenecek olan konferans Antalya Manavgat, Kumköy mevkinde bulunan Side Star Elegance Hotelde gerçekleşecektir. Havalimanı ve Terminalden karşılama, otele ulaşım, ekibimiz tarafından organize edilecektir.

Konferans süresince tüm konular beş komite altında ele alınacaktır. Bu komiteler: Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi (DISEC), Sosyal Kültürel ve İnsani Yardım Komitesi (SOCHUM), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (UNSC), SSCB Devlet Güvenliği Komitesi (KGB) ek olarak moda dünyasındaki sorunların tartışılacağı özel komite – Akdeniz Markalar Zirvesi olarak sıralanabilir.

Katılımcılarımız bu komitelerde dünyanın en büyük endişelerine ve sorunlarına doğru ve gerçekçi çözümler bulmaya çalışırlarken aynı zamanda küresel meseleler hakkında bakış açılarını genişleteceklerdir. Her zaman olduğu gibi bu konferansımızda da katılımcıların evrensel konular hakkında daha fazla haberdar olmaları amaçlanmaktadır.

7 Ocak’a kadar yapılacak erken başvurularda katılım ücreti 470 TL bu tarihten itibaren ise 520 TL olarak fiyatlandırılmıştır. Daha fazla bilgi edinmek için lütfen www.medmuntr.org internet sitemizi ziyaret ediniz.

Apply here!

Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyar,

Saygılarımızı sunarız.

MedmunTR PR

Welcome Letter from SG of MedmunTR

Dear delegates, chairs, faculty advisors, I am delighted to invite you all to the 3rd annual edition of Mediterranean Model United Nations. The conference will be held from March 22nd to March 25th, in the touristic city of Antalya in Turkey. Along with our location, you will be both accommodated and debating in the exclusive Side Star Hotel.

We are proud to present our General Assembly Committees: Disarmament and International Security Committee (DISEC), Social Cultural and Humanitarian Committee (SOCHUM) and United Nations Security Council (UNSC). In addition to our GA committees, we offer our delegates the experience of the following specialized committees: Committee for State Security of USSR (KGB), Special Committee Akdeniz Markalar Zirvesi. Akdeniz Markalar Zirvesi will be a Turkish committee dealing with the problems in the fashion world. As you deal with the debates regarding our five comprehensive committees, I hope that this conference will broaden your perspectives on global issues and that individuals will become more aware of universal subjects.

Along with the debates, it would be unfair not to mention that we have arranged various social events throughout the whole four-day conference. We have worked day-night to organize an unforgettable academic, yet fun, conference.

We encourage new delegates to apply as well as experienced delegates. If you have any enquiries please don’t hesitate to contact us. I sincerely hope that you will join us in March for a conference full of intense debate and fun. I look forward to seeing everyone at our conference.

Sare AKYÜZ

[powr-hit-counter id=75af71c1_1514126253426]

0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

 

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending
or

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

or

Create Account