Sakarya Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi  MUN

04 – 06 Eylül 2019

FSALMUN'19

[hurrytimer id=”14479″]

HAKKIMIZDA

Değerli Katılımcılar,

Eylül 2019 tarihlerinde okulumuzda resmi dili Türkçe olarak ilk defa gerçekleşecek Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi Model United Nations 2019 genel sekreteri olmak ve sizleri konferansımızda ağırlayacak olmaktan büyük bir gurur

Konferansımız ve konferansımıza hazırlık süreci boyunca katılımcılarımızı internet sitesi ve sosyla medya hesabımızla bilgilendirerek onların akıllarındaki soru işaretlerini gidermek için uğraşan sosyal medya ve internet ekibimiz, delegelerimizin akademik açıdan maksimum seviyede gelişmesini sağlamak amacıyla çalışan akademik ekinimiz, FSALMUN’19 boyunca yaşadıklarınızı ölümsüzleştirerek size hediye edecek olan basın ekimiz, tüm ihtiyaçlarınızın eksiksiz karşılanabilmesini sağlayacak olan finans ekibimiz,oturumlar sırasında en büyük yardımcınız olacak admin ekibimiz olmak üzere bütün FSALMUN’19 ekibi olarak bizler bu konferansı olabilecek en eğitici ve eğlenceli hale getirmek amacıyla elimizden gelenin en iyisini yapmaktayız.

İnanıyoruz ki sizler de FSALMUN’19 boyunca fazlasıyla eğlenecek, günümüzün göz ardı edilemeyecek sorunlarına karşı farkındalık kazanacak ve birkaçına genç bir bakış açısıyla çözümler getirecek, şehrimizde ilk defa gerçekleştirilecek olan fantastik komitemizde yeni bir dünyanın içine girecek, kendinizi toplum önünde konuşma,münakaşa edebilme, kriz yönetimi ve küresel boyutta bilgi konusunda gözle görülebilir ölçüde geliştirmiş ve unutulmayacak arkadaşlıklar kurmuş olacaksınız. Emin olun ki FSALMUN’19’un tecrübeleriniz arasında yer almasından asla pişman olmayacak, bizimle geçirdiğiniz 3 günü daima özlemle anımsayacaksınız!

Saygılarımla,

FSALMUN’19 Genel Sekreteri Serra ACAR

FSALMUN'19

EKİBİMİZ

 

Genel Sekreter: Serra ACAR Genel Direktör: Sude BEKTAŞ

Akademik Takım Başkanı: Ensar KELEBEK

İnternet Ekibi Başkanı: Seyfullah DÖNMEZ

Organizasyon Ekibi Başkanı: Melda ŞAHİN

Finans Ekibi Başkanı: Vahap AYAZ

Sosyal Medya Ekibi Başkanı: Betül BİLGİN

Halkla İlişkiler Ekibi Başkanı:

Tuğba FAYDALI

Kriz Ekibi Başkanı: Halit Talha ÇAKIR

KOMİTELER

GÜVENLİK KOMİTESİ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Birleşmiş Milletler’in, üye ülkeler arasında güvenlik ve barışı korumakla yükümlü, en güçlü organı. Birleşmiş Milletler’in diğer organları sadece tavsiye kararı alabilirken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararları, tüm üye ülkeler açısından bağlayıcılık taşımaktadır. Bu bağlayıcılık, üye ülkelerin tamamına yakını tarafından imzalanmış olan Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nde açık bir şekilde belirtilmiştir.

 

Gündem :Devletlerdeki terör örgütlerinin diğer hükümetlerce tanınmalarının/tanınmamalarının tartışılması ve ortak bir terör örgütleri listesi oluşturulması. Komite Başkanı: Alihan AKDAĞ

Komite Başkan Yardımcısı: Zeynep Dilara TURAN

İNSAN HAKLARI KOMİTESİ

İnsan Hakları Konsey’i Birleşmiş Milletler’in insan haklarını teşvik ve korumayı üstlenmiş ana kuruluşudur. İnsan Hakları Komisyonu 60 yıllık başarılı bir şekilde işlevini yerine getirdikten sonra Genel Kurul tarafından 15 Mart 2006 tarihinde söz konusu komisyonun yerini almak üzere İnsan Hakları Konseyi kurulmuştur. Konsey, genel olarak izlenecek politikalar için yol gösterir; insan hakları sorunlarını inceler; yeni uluslararası normlar geliştirir ve dünya genelinde insan haklarının uygulanışını gözlemler. Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın insan hakları politikasının belirleyicisi olan Konsey dünya üzerindeki her uygun gördüğü yerde insan hakları sorununu gündeme getirmek ve devletlerden, STK’lar ve diğer kaynaklardan gelen bilgileri incelemekle yetkilidir.

 

 

Gündem:Dinin insanların sosyal kültürel yaşantısı üzerinde etkisi. Komite Başkanı: Şimal Hilal TÜRK

Komite Başkan Yardımcısı: Mert BİRLİKÇİOĞLU

ULUSLARARASI İLİŞKİLER KOMİTESİ

Gündem : Devam eden Afganistan Savaşı, süregelen etkileri ve savaşın bitirilmesinde atılacak adımlar.

Komite Başkanı: Kubilay ŞENKAYA Komite Başkan Yardımcısı: Öykü ATAY

 

POLİTİK KOMİTE

 

Politik Komite’de, devletlerin -tüm dünyayı etkileyen- ortak bir konuda hedeflerini gerçekleştirebilmek amacıyla izledikleri veya izleyecekleri yollar, konuyla ilgili sorunlar tartışılır ve çözüme kavuşturulmaya çalışılır.

Gündem: Doğu Akdeniz’deki petrol rezervinin paylaşımı. Komite Başkanı: Nisa Naz ÜSTÜNTEPE

Komite Başkan Yardımcısı: Emre Kaan İNAL

FANTASTİK KOMİTE

Gündem: Harry Potter

Harry Potter, 10 yıl boyunca hiçbir zaman sevemediği Petunia teyzesi, Vernon eniştesi ve nefret ettiği ahmak kuzeni Dudley ile yaşamak zorunda kalmıştır. Anne ve babasının bir trafik kazasında öldüğünü sanan Harry, Hogwarts’da Anahtarların ve Toprakların Bekçisi Rubeus Hagrid’in verdiği mektupla başlayan olaylarla durumun böyle olmadığını anlayacaktır.

Harry’nin Muggle (büyü-dışı) doğumlu cadı annesi Lily Potter ve büyücü babası James Potter, Harry daha bir yaşındayken Voldemort tarafından öldürülmüşlerdir. Harry, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na hiç başvurmamasına rağmen oradan kabulü gelmesiyle kendisinin de bir büyücü olduğunu anlar. Yedi sene boyunca okuyacağı bu gizemli ve devasa okulda onu bekleyen birbirinden tehlikeli ve heyecanlı serüvenlerle daha ilk senesinde becerikli bir büyücü olup çıkar ve olaylar heyecanlı bir şekilde Harry’i kaderine sürükler. Komite Başkanı: Nazlı TEMİZ

Komite Başkan Yardımcısı: Olgun PEHLİVAN

NOT: Fantastik Komitemiz bir kriz komitesi niteliğindedir ve başvuracak delegelerin bu bilgiyi göz önünde bulundurarak başvurmaları beklenir.

 

PROGRAM AKIŞI

 

 

 

4 EYLÜL ÇARŞAMBA 5 EYLÜL PERŞEMBE 6 EYLÜL CUMA
15.30-16.30 Kayıt İşlemleri 09.00-11.00 2. Oturum 09.00-11.00 7. Oturum
16.30-17.30 Açılış Seremonisi 11.00-11.15 Ara 11.00-11.15 Ara
17.30-18.15 1. Oturum 11.15-13.00 3. Oturum 11.15-13.20 8. Oturum
13.00-14.00 Öğle Yemeği 13.20-14.20 Öğle Yemeği
14.00-15.30 4. Oturum 14.20-15.30 Genel Meclis
15.30-16.00 Ara 15.30-16.00 Ara
16.00-17.30 5. Oturum 16.00-18.00 Genel Meclis
17.30-17.45 Ara 18.00-18.15 Ara
17.45-19.00 6. Oturum 18.15-20.00 Kapanış Seremonisi
19.00-20.00 Akşam Yemeği
20.00-23.00 Sosyal Etkinlik

 

BİZE ULAŞIN

 

 

fsalmun19@gmail.com

Genel Sekreter: serraacarf@gmail.com

Genel Direktör: hsudebektas@gmail.com

Halkla İlişkiler: tugbafaydli@gmail.com

Instagram: fsalmun19

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account